Lístky

29
jún
30
jún
1
júl
2
júl
Pásmo filmovMedzinárodná súťaž krátkych animovaných filmov
10:00
29. jún
Medzinárodná súťaž krátkych animovaných filmov 1
76 min.

Tie najlepšie krátke animované filmy z celého sveta, ktoré zabojujú o ocenenie Anča Award. Prvý blok medzinárodnej súťaže ponúkne filmy o putovaní jednej protézy, o strate najbližších, ale aj o nachádzaní svojej identity. Pridajte sa k tomuto tajuplnému výletu, ktorý vás zavedie napríklad do luxusného sveta nesplnených snov a nostalgie, no nebude chýbať ani svet podzemia, ktorý je plný nástrah. V sekcii sa nachádzajú filmy od profesionálov až po študentské filmy.

Damn Rain!
Réžia: Lola DegoveFR4 min.2022

Gaby, Zoé, Sarah a Kenza majú 16 rokov a sú nerozlučné. Raz večer prídu domov premočené až na kožu.

In the Big Yard Inside the Teeny-Weeny Pocket
Réžia: Yoko YukiJP7 min.2022

Zmenšuje sa a pritom zväčšuje. Vznáša a potápa sa. Oddeľuje sa, no spája zároveň. Keď sa mi zdá, že ich pozorujem, pozorujú oni mňa. Kúzelná animovaná riekanka, ktorá spája mnohé dni pozorovania, zaznamenávania a experimentovania.

artifacts of you, artifacts of me.
Réžia: Brecht De CockBE9 min.2022

Tento hlboko osobný film sa zaoberá univerzálnou témou straty spôsobom, ktorý odzrkadľuje veľkosť súčasnej animovanej tvorby, ktorá sa dostáva na hranicu svojich možností tým, že sa v ňom kombinuje počítačová animácia s pôvodnými a archívnymi zábermi.

Sasha
Réžia: Serghei ChivirigaRO13 min.2022

Tínedžer zmätený zo sveta aj vlastného tela musí nezvyčajným spôsobom objaviť pravdu o svojej sexualite a čeliť pritom svojej druhej polovičke.

newHuman:Chimera
Réžia: Felipe BolivarFR9 min.2022

Muž uviazne zranený v podzemí a pri sebe má len telefón. Čoskoro si uvedomí, že nie je sám.

3 geNARRACJE
Réžia: Paulina ZiółkowskaPL8 min.2021

3 generácie, 3 výpovede, 3 rôzne uhly pohľadu. Tanec generácií.

Well Wishes My Love, Your Love
Réžia: Gabriel Gabriel GarbleSE9 min.2022

Chlapec, ktorý nedávno prišiel o rodičov a ruku, požičia kamarátovi protézu na celý deň.

The Sunset Special
Réžia: Nicolas GebbeDE17 min.2021

Osamotená pláž, perfektný partner, ten najexkluzívnejší Hotel: život, o akom ste vždy snívali. Vyberte sa s nami na znepokojujúci výlet do luxusného sveta nenaplnených snov, nostalgie a túžby a nahliadnite cez závoj vyleštených škrupín realitu pokrivujúcich obrazov sociálnych sietí.

Film sa už premietal
Pásmo filmovMedzinárodná súťaž videoklipov
12:00
29. jún
Medzinárodná súťaž videoklipov 1
49 min.

Súťaž animovaných videoklipov z celého sveta, ktoré vznikli za posledné dva roky. V prvom bloku uvidíte klip o mobilnom telefóne, ktorý zažíva útrapy bežných ľudí, ale aj o láske medzi protestujúcou vegánkou a pracovníčkou v stánku s hotdogmi. Sekcia predstavuje nielen animačnú, ale aj hudobnú rôznorodosť. Môžete sa tak tešiť na eklektickú ódu na mačky a na klip, ktorý ukazuje ako to dopadne, keď jazdíte so zatvorenými očami.

Avalanche Kaito - TOULELE
Réžia: Simon BreeveldBE4 min.2022

Silueta prežíva svoje posledné chvíle na chladných bruselských dlažobných kockách. Tesne pred návratom na zem jej myseľ blúdi vo fantazijnom a skreslenom vesmíre, v ktorom sa mieša Burkina Faso a Belgicko.

Loa
Réžia: Melinda KádárFR4 min.2022

Kdesi v tajnom zákutí sveta vyťahuje rastlinná dievčina obývaná radostnými myšlienkami z temnej jaskyne svojho srdca vrtošivé ružové koníky, ktoré poháňa čistá detská radosť. Keď sa jej letiace oči stretnú s vybuchujúcou sopkou, radosťou okamihu ich slzy ozdobia jej telo.

Glitter Electron
Réžia: Chihiro Sato, Takaaki Numa and EJP6 min.2022

Tento film je trblietavou smršťou príjemných a zvláštnych vizuálnych obrazov a elektronických zvukov na tému elektriny, ktorá je hnacou silou modernej civilizácie.

Miranda! - El arte de recuperarte
Réžia: Dante ZaballaAR3 min.2022

Chýbaš mi počas letnej noci.

Be Gone
Réžia: Sijia LuoCN4 min.2022

Hudobná animácia k piesni "Be Gone" od elektronickej skupiny KNIVESRAIN. Skúmaním možností kombinácie obsahu generovaného umelou inteligenciou s ručne kreslenou 2D animáciou rozpráva príbeh mobilného telefónu, ktorý v nečakanom precitnutí zažíva údel moderných ľudí a dozvedá sa, čo znamená byť človekom medzi životom a smrťou.

Until Exhaustion
Réžia: Magdalena HejzlarováCZ4 min.2021

Po prvé, rast sa zdá byť neobmedzený, expandujeme. Potom príde vrchol. Potom sa rozpadáme a mizneme a znova dookola. To je hra života.

How Many
Réžia: Bianca ScaliDE3 min.2021

Mathieu je zaťažený mnohými otázkami, ktoré ho privádzajú do nepríjemného stavu. Keď sa však poddá svojmu smútku, dážď sa zmení na slzy a jeho slzy na dážď. Splynie so svojím smútkom. Prichádza čas tancovať a slzy ho sprevádzajú.

CATCATCATCATCATCATCAT
Réžia: Thomas Leung Yu Ho, Cathy Fung Po Yi, Parco Wong Lok HangHK3 min.2021

Tkanina reality je taká tenká ako neviditeľná vrstva mačacej srsti, ktorá leží na podlahe každého majiteľa mačky. Keď sa nevyhnutne naruší, realita sa v reakcii na to pretrhne. Mačacia nadvláda panuje naprieč priestorom a časom. Mačkám chvála.

Zouj feat. Sahareya – Driving With My Eyes Closed
Réžia: Franz ImplerDE3 min.2022

Hlavný hrdina sa cez okuliare VR dostane do spleti rôznych vrstiev (virtuálnej) reality a útržkov nejasných spomienok. Videoklip k piesni "Driving With My Eyes Closed" od Zouj feat. Sahareya.

LES HOMMES-BOÎTES - Tuyaux
Réžia: Yoann StehrBE3 min.2021

Ľudské bytosti sú rúry, okolo ktorých je mäso. Naplňte ich a sledujte, ako sa vždy vyprázdnia.

Harvey and The Zoons - Half As Sweet
Réžia: Zohar DvirDE2 min.2023

Predavač hotdogov sa zamiluje do protestujúcej vegánky.

Heads Or Tales
Réžia: Lee Oz, Eliška OzCZ3 min.2022

Vyrastáme spolu, žijeme spolu, poznáme sa. Len naši súrodenci poznajú najhlbšie tajomstvá, ktoré v sebe ukrývame.

Маріуполь. Сто ночей
Réžia: Sofiia MelnykUA7 min.2022

Mariupol. Sto nocí rozpráva príbeh malého dievčatka, ktoré sa 24. februára prebudí kvôli leteckému poplachu a snaží sa v horiacom meste nájsť niekoho živého. Hlavná postava sa opiera o príbeh Alice, štvorročného dievčatka, ktoré v tom čase zostalo v napadnutom Mariupole.

Film sa už premietal
Pásmo filmovKrátke filmy zo sveta
14:00
29. jún
Krátke filmy zo sveta 1
75 min.

Výber filmov, ktoré sa iba o chlp nedostali do hlavnej súťaže. V prvom bloku krátkych filmov zo sveta sa predstaví film o vedcovi, ktorý objavil tajomstvo nesmrteľnosti, ale aj príbeh o tom, ako sa vysporiadať so smrťou domáceho maznáčika. Zaľúbený Batman, muž v banánovej šupke, vôňa repy a kŕdeľ volaviek – aj o tom bude prvý blok svetovej panorámy.

Vom Duft der Roten Beete und den Menschen, die ewig leben
Réžia: Petra Stipetić, Maren WieseDE12 min.2023

Vedec objaví kľúč k nesmrteľnosti – cviklu! Kto sa obklopí jej vôňou, bude žiť večne. Nadmerným používaním cviklovej vône však celú planétu čoskoro zahalí purpurový opar. Nesmrteľnosť sa šíri ako vírus. Smrti sa teraz dá nielen vyhnúť, je priam nemožná.

Lakkeh
Réžia: Shiva Sadegh AsadiIR4 min.2022

Žena uviazla vo svete škvŕn, fľakov a opakujúcich sa myšlienok.

Dede is dead
Réžia: Philippe KastnerCZ8 min.2023

Zmieriť sa so smrťou milovaného domáceho zvieratka je ťažké, a hoci sa na to snažíme pripraviť, vždy sa zdá, že to príde príliš skoro.

Pentola
Réžia: Leo ČernicIT7 min.2023

Nie je ľahké byť hrdinom. Ale ty Pentola, ty si môj superhrdina.

RIM
Réžia: Hagar FaibishDE7 min.2022

Zatiaľ čo sa postava snaží kúpiť kľúč, ktorý sľubuje únik z pochmúrneho sveta a oslobodenie mysle, stráca postupne kontakt s okolím a rozptyľuje sa televíznym programom.

Tinaboatsadawu
Réžia: Anne Mirjam KraavEE8 min.2022

Sen alebo realita mladého dievčaťa?

She's My Best Friend (and I Hate Her)
Réžia: Candy GuardUK4 min.2023

Dve dlhoročné kamarátky na seba čakajú pred kaviarňou. Čím dlhšie čakajú, tým viac sa rozčuľujú a v mysliach sa im vynárajú staré krivdy.

Krak
Réžia: Stan Roeland LievensBE5 min.2021

Muž vylezie z banánu a ryba uvažuje o svojej vlastnej kráse, čo naštrbuje realitu.

鷺鷥河
Réžia: Wan-Ling LiuTW20 min.2022

Medzi vysokými mestskými budovami ukrýva strážnik krásnu lúku, o ktorej nikto nevie, a stretáva sa tam s volavkou. Rozširovanie mesta sa však nikdy nezastaví a jedného dňa lúku zničia, volavka bez stopy unikne a muž začína vidieť tajomné ilúzie...

Film sa už premietal
Pásmo filmovMedzinárodná súťaž krátkych animovaných filmov
14:00
29. jún
Medzinárodná súťaž krátkych animovaných filmov 2
75 min.

Tie najlepšie krátke animované filmy z celého sveta, ktoré zabojujú o ocenenie Anča Award. Druhý blok medzinárodnej súťaže vám predstaví príbehy o slizských tvoroch, ktoré sa musia naučiť zdieľať svoju šťavu, alebo o líštičkách, ktoré chcú opäť rozveseliť svoju kráľovnú. Táto sekcia bude taktiež o dlhých nechtoch, krásnych postavách, jaskyniach a futbale. Nachádzajú sa v nej filmy od profesionálov až po študentské filmy.

Balaclava
Réžia: Youri Dimitri Kozma OrekhoffBE7 min.2021

Nelegálne prespávanie, nie veľmi šikovné vlámanie, dve najlepšie priateľky a ostré nechty.

11
Réžia: Vuk JevremovicHR5 min.2022

Traja majstri futbalu... Počas zápasu dokážu robiť zázraky a strieľať nemožné góly... Čo sa však odohráva v ich hlavách, keď sa chystajú kopať pokutové kopy?

Sliver Cave
Réžia: Caibei CaiCN14 min.2022

Vstupujete do jaskyne a váš pohľad sa vo svetle ohňa mení. Zľava doprava, zhora nadol. To isté platí aj pre obrazovku pred vami. Je to bezbrehý tunel, ktorý predstavuje skrotenie a túžbu.

La Reine des Renards
Réžia: Marina RossetCH9 min.2022

V nádeji, že by mohli vidieť svoju kráľovnú znovu šťastnú, skupinka líšok prehľadáva mestské odpadky, aby našla všetky milostné listy, ktoré neboli nikdy poslané.

A Goat's Spell
Réžia: Gerhard FunkDE9 min.2022

Dieťa a jeho deň. Dobrodružstvo pred raňajkami, bezradná koza vedľa domu, pár sľubných lietadiel ďaleko na oblohe. Potom sa veci a udalosti zosypú.

Koniunkcja
Réžia: Marta MagnuskaPL7 min.2022

Žena a muž sú v jednej miestnosti, v teráriu sedí gekón a okolo lampy krúži niekoľko múch. Postupne nachádzame čoraz viac vzájomných nadväzností a analógií medzi ich činnosťami a pozorovanými prvkami, pretože tempo ich svetov sa zrýchľuje.

Juice
Réžia: Mona KeilDE5 min.2022

Mäsité tvory sa musia naučiť podeliť o svoj šťavnatý svet s otravnými malými chrobákmi, kým im nedôjde šťava.

Beautiful Figures
Réžia: Soetkin VerstegenBE4 min.2022

Na stránkach zápisníka z pobytu v rôznych vedeckých laboratóriách v Zürichu, sa preháňajú myšlienky. Preplávajú z jednej na druhú ako myšlienková mapa nedokončených nápadov.

Ice Merchants
Réžia: João GonzalezPT15 min.2022

Otec so synom každý deň skáču padákom zo svojho chladného domu na brale vysokej hory, aby sa dostali do vzdialenej dediny na zemi, kde denne predávajú vyrobený ľad.

Film sa už premietal
Pásmo filmovTematické sekcie
15:30
29. jún
Studio Filmów Rysunkowych
57 min.

Výber filmov z poľského animovaného štúdia Studio Filmów Rysunkowych s bohatou históriou, ktoré sa nachádza v meste Bielsko-Biała. Štúdio je preslávené nielen filmami pre deti (napríklad Bolek a Lolek alebo Reksio), ale aj autorskými filmami pre dospelých. V sekcii sa nachádzajú filmy o rakete, ktorá nevie odletieť, o zábavnej reinterpretácií známych rozprávok, ale aj o mušli, ktorá vás prenesie do idylickej minulosti.

Paradis
Réžia: Jan PetreszynPL6 min.1975

Po modernom meste sa potuluje prízrak muža ako z hororu. Postava si razí cestu so zopnutými, žilnatými rukami. V nich ukrýva schránku, ktorá ho prenesie do krajiny idylickej minulosti. Film je metaforickým obrazom človeka obklopeného civilizáciou. Zhon, hluk a praskanie sa stávajú neznesiteľnými.

Fairy Tales
Réžia: Maciej AlbrechtPL8 min.1981

Zábavná reinterpretácia známych rozprávok, tentoraz pre dospelých divákov. Môžeme v ňom postrehnúť odkazy na rozprávky ako Červená čiapočka, Cisárove nové šaty, Snehulienka alebo Jeníček a Marienka. Staré dobré postavy sú však vyzobrazené v úplne novej, často modernej a zábavnej interpretácii.

Tomorrow
Réžia: Marian CholerekPL10 min.1974

Vývoj technológií uľahčuje život. Ale čo ak sa technológia vyvinie natoľko, že začne myslieť sama za seba a ovládne ľudí? Tento film ukazuje ľudské chyby a nedostatky vo futuristickom svete robotov a strojov.

The Curse
Réžia: Piotr KabatPL8 min.2020

Kliatba je kreslený film, ktorý rozpráva zvrátený príbeh o dvoch bytostiach žijúcich v dvoch zdanlivo nesúvisiacich realitách. Ich činy ovplyvňujú svet toho druhého viac, než si vôbec dokážu predstaviť.

The Message
Réžia: Aleksandra Magnuszewska-OczkoPL4 min.2004

Ľudia sú obklopení informáciami zo všetkých strán. Je za lavínou informácií skutočný svet? Tento film je poetickou úvahou o vplyve médií na ľudské vedomie.

The Banner
Réžia: Mirosław KijowiczPL7 min.1965

Postavy prichádzajú na námestie a pripravujú sa na pochod. Niekto však chýba. Prichádza neskoro a rozhodne sa líši od ostatných.

Have you ever been in warm countries?
Réžia: Jan PetreszynPL6 min.1973

Animácia zobrazuje putujúceho muža s oslom. Jeho cesta vedie okolo sochy krásnej ženy, ktorá sa stane jeho záhubou.

Eureka
Réžia: Alfred LedwigPL8 min.1968

Alegorický príbeh pre dospelých. Zobrazuje dav ľudí, ktorí sledujú štart rakety. Nanešťastie raketa nemôže vzlietnuť. Podarí sa ju spoločnosti opraviť a pripraviť na let?

Film sa už premietal
Pásmo filmovSúčasná abstraktná a nenaratívna animácia
16:00
29. jún
Súčasná abstraktná a nenaratívna animácia
49 min.

Abstraktná animácia kladie dôraz na rytmus, pohyb a kompozíciu, striktne odmieta príbeh a ponúka unikátny audiovizuálny zážitok. Nasledujúci výber ponúkne aktuálny prehľad nenaratívnych a experimentálnych animovaných filmov. Uvidíte napríklad film o dvoch abstraktných energiách, ktoré sa do seba zaľúbia, snímku inšpirovanú Joyceovým románom Ulysses alebo hravý dokument, využívajúci reálne satelitné snímky.

SENSUAL PILL
Réžia: Sam3GR4 min.2023

Planétu tyranizuje ľudská rasa, ale príroda začína dialóg, ktorý postupne naberá na intenzite. Mini dokumentárny film s použitím skutočných satelitných fotografií dostupných na Google Hearth.

& MORE
Réžia: Tsz-wing HoHK3 min.2021

& VIAC čerpá z architektúry hongkonského múzea M+. Film spochybňuje definíciu múzea tým, že sa naň pozerá ako na samotný objekt. Prostredníctvom geometrickej hry tvarov a foriem v budove M+ skúmame, čo je základom nášho materiálneho sveta.

perf dance
Réžia: Steven WoloshenCA3 min.2023

Fyzický tanec s tmou a svetlom - temná choreografia s filmom.

Gate
Réžia: Francesco RossoEE4 min.2022

Vízia púte, ktorá sa zvrtla. Zúfalo hľadá bránu v zabudnutých končinách, kam sa odvážia len vojenské lietadlá.

Arrest in Flight
Réžia: Adrian FluryCH8 min.2021

Tento filmový experiment vytvára scénu pre doteraz nevidenú magickú formu života. Film sa zameriava na nezrejmý charakter pohybu, keď sa prenesie na cudzí objekt, ktorý je tak obdarený životom pochádzajúcim z pravého zdroja pohybu.

RotAte Shika
Réžia: Sijia LuoJP4 min.2021

Jedenástu epizódu "Sirény" románu Odysseus írskeho spisovateľa Jamesa Joycea číta strojový hlas. V tomto filme sú použité fotografie spred roku 2020, na napodobnenie zvukov a hlasov opísaných v texte. Tanec manipulovaného tela s animáciou nakoniec upokojí úzkostné telo, ktoré sa zamklo v izbe.

Intersextion
Réžia: Richard Roger ReevesCA4 min.2022

Tento film vyjadruje symbiotickú súhru dvoch kozmických energií, ktoré kontrastujú s prelínaním reality a sebavyjadrenia. Film bez slov. Neboli použité hudobné nástroje ani kamera.

摸象
Réžia: Yujie XuCN5 min.2022

Od primitívneho dotyku až po "otočenie, stlačenie, kliknutie" - hromady obrazov sa vytvárajú a rozkladajú v pôde, sú skutočným telom, ale aj nehmotnou spomienkou.

Overlapping Universe
Réžia: Seyoung OkKR4 min.2022

Odcudzené predmety zozbierané počas každodenného života sa prekrývajú v jednotlivých akrylových škatuliach a začínajú sa pohybovať.

Recents
Réžia: Sophia BazelgetteEE6 min.2022

Režisérka pomocou kopírky degraduje obrazy a videozáznamy zo svojho osobného archívu a sprevádza divákov blednúcimi spomienkami na minulosť. Pamäť je nespoľahlivá reprodukcia - kópia kópie.

1 MTH/MIN
Réžia: Ethann NéonBE4 min.2021

Každý snímok predstavuje 24 hodinový záber zhotovený každý deň od 21. marca do 21. júna. Cez rám okna zobrazuje prírodné javy: kvitnutie stromov, zmeny počasia a predlžovanie dňa až do letného slnovratu...

Film sa už premietal
Pásmo filmovFocus
17:00
29. jún
Utópie: Svet skončil – čo teraz?
70 min.

Svet skončil, všimli ste si? Že nie? Lebo práve prvý tematický blok krátkych animovaných filmov, zameraný na tohtoročnú tému utópie, bude skúmať povahu utópií v kontexte našej apokalyptickej súčasnosti. Čo je skutočné, pravdivé a čo je “fake”? V tejto sekcii uvidíte spievajúce zvieratká, ktoré cítia blížiacu sa katastrofu, upcyklovaný príbeh o petržlenovom dievčati alebo hračky, ktorých obmedzuje to, že sú hračkami. Čaká vás techno, atómová bomba, ale aj veľa veľa lásky. Súčasťou pásma je prednahratý rozhovor s programovým riaditeľom Fest Anče Jakubom Spevákom a riaditeľkou festivalu Ivanou Sujovou.

Something to Remember
Réžia: Niki Lindroth von BahrSE5 min.2019

Uspávanka pred obrovskou pohromou. Dva holuby navštívia zoo bez zvierat, slimák si u lekára meria krvný tlak, v laboratóriu CERN sa niečo poriadne pokašľalo. Šesť momentov dnešnej doby, ktoré zachytávajú spomienky na svet, ktorý za sebou zanechávame.

Deep Love
Réžia: Mykyta LyskovUA14 min.2019

Hlboká láska konečne na Ukrajine.

Made in China
Réžia: Vincent TsuiFR3 min.2015

Figúrky obmedzuje to, že sú len hračky. Beznádejne proti tomu bojujú.

Love Is Just a Death Away
Réžia: Bára Anna StejskalováCZ11 min.2020

Nežný príbeh o hľadaní lásky aj uprostred úplného rozkladu.

Congregation
Réžia: Nick SimpsonAU3 min.2021

Klub sa ti ponúka.

Days Off
Réžia: Filip BlažekCZ11 min.2018

Tak blízko, ale predsa príliš ďaleko?! Dvaja susedia v hluku stavebných prác, hukotu televízorov a utlmených pocitov.

Parsley Girl
Réžia: Young mee RohKR8 min.2018

Táto krátka animácia je vytvorená len zo zdrojov, ktorým vypršali práva a ktoré sú na internete od autorských práv oslobodené. Petržlenové dievča chytili čarodejnice, ona však všetky zabila a nakoniec sa vydala za pekného muža.

Leviathan
Réžia: Simon Bogojevic NarathHR15 min.2006

Trhavé, ale usmievavé postavičky z tohto krátkeho filmu prevedú divákov animovanou prehliadkou inšpirovanou knihou Leviatan od Thomasa Hobbesa z roku 1651.

Film sa už premietal
Pásmo filmov
17:30
29. jún
Best of Fest Anča 2022
81 min.

Best of Fest Anča 2022 je kolekciou ocenených krátkometrážnych animovaných filmov z predchádzajúceho ročníka Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča. Porota zložená z medzinárodných hostí udelila ocenenia v štyroch kategóriach. V sekcii sa nachádza to najlepšie z krátkometrážnej animácie, študentských filmov, videoklipov a filmov pre deti.

Mishou
Réžia: Milen VitanovDE8 min.2020

Štyri polárne zajace objavia čudné nové stvorenie a ich životy už nikdy nebudú ako predtým.

Zvuky spoza lúky
Réžia: Filip DiviakCZ14 min.2020

Keď kráľovná uvidela tvár túlavého hudobníka, nechala ho vyhodiť z mesta. Hoci mu stráž zničila hudobný nástroj, on nestratil motiváciu ho opraviť.

Sestry
Réžia: Andrea SzelesováCZ11 min.2021

Väčšia sestra – dievča kolosálnej veľkosti – je uväznené v piesku na pustom mieste. Keďže sa o seba nedokáže postarať, toto bremeno dopadá na plecia jej rozhorčenej mladšej sestry. Veľká sestra však stále rastie a zabára sa hlbšie do piesočnej pasce.

Elton John, Dua Lipa: Cold Heart (PNAU Remix)
Réžia: Raman DjafariDE4 min.2021

Štyria kamaráti na surrealistickej diskotéke nasledujú Eltona Johna a Dua Lipu do fantastického vesmíru.

Coucou Tchoutchou
Réžia: Charlie MarsFR3 min.2021

„Coucou Tchoutchou“ je PRESNE ako náš svet. Len si to pozrite.

Crumbs of Life
Réžia: Katarzyna MiechowiczPL6 min.2020

Absurdné dobrodružstvo troch ľudí, ktorí žijú v rovnakom prímorskom mestečku. Una žije pokojný život so svojím chlpatým partnerom. Idyla sa naruší, keď z neznámych dôvodov začne pociťovať zvláštnu úzkosť z vlastnej nohy.

Mom, What’s Up with the Dog?
Réžia: Lola LefevreFR7 min.2021

Gwen je mladé dievča, ktoré práve oslávilo 11 rokov. Keď objaví svoju sexualitu, pristihne svojho psa, ako sa smeje.

In My Chest of Fire There Is Still Place to Temple Your Dagger: A Love Story
Réžia: Pablo BallarínES24 min.2020

Je to príbeh zápasníka a trénera, a ich nezvyčajného vzťahu.

Thing
Réžia: Malte SteinDE4 min.2021

Muž prenasledovaný malým podivínom sa dostane až na samý okraj.

Film sa už premietal
Sprievodné podujatie
19:00
29. jún
Podujatie sa už konalo
Celovečerné filmy
19:30
29. jún
The Fantastic Planet
Réžia: René LalouxFR, CS72 min.1973

Príbehu vzdialeného sveta Ygam vládnu otroci a páni. Dej sa odohráva okolo života Terra, drobného ľudského otroka Oma a domáceho miláčika, ktorý patrí obrovským modrým mimozemšťanom Draagom. Terr utečie do divočiny s prístrojom, ktorý slúži na intelektuálny rozvoj Draagov. Nájde si útočisko a podporu u svojich druhov Omov a pomocou učebného nástroja zistí, že v poznaní je sila. Rozhodne sa preto využiť novonadobudnuté vedomosti na vzburu proti pánom Draagom...

Tento rok si pripomíname 50. výročie vzniku tejto československo-francúzskej koprodukcie, ktorá v roku 1973 získala Zvláštnu cenu poroty na filmovom festivale v Cannes. Film vám prinášame v spolupráci s Francúzskym inštitútom na Slovensku.

Film sa už premietal
Sprievodné podujatie
21:30
29. jún
40 min.

Slovensko-maďarská hudobníčka Adela Mede skúma vzťah hlasu s technológiou a terénnymi nahrávkami. Spieva trojjazyčne (slovensky, maďarsky a anglicky). Intímne ambientné výpovede so spirituálnym rozmerom sprevádza experimentálna elektronika s množstvom vplyvov, od minimalizmu po folklór. Študovala populárnu hudbu na Goldsmiths University a jej debutový album ‘Szabadság’ vyšiel 25. februára. Pozitívne recenzie publikovali napríklad The Wire, The Quietus, Dazed, Full Moon Magazín či Foxy Digitalis. Na jar 2022 Adela Mede absolvovala európske turné s Claire Rousay aj niekoľko koncertov po Slovensku s Ondrejom Zajacom. Jej práca bola prezentovaná na NEXT Festivale a predskakovala hudobníčke Grand River.

Valeriia (CZ / UA)

Valeriia pracuje na priesečníku vizuálneho umenia, scénografie, svetla a zvuku. Jej atmosférická site specific produkcia ponorí návštevníkov do hudobných nápadov rôznych umelcov a zároveň pozýva ku kolektívnej interpretácií.

Podujatie sa už konalo
Sprievodné podujatieVEČERNÝ PROGRAM
21:30
29. jún
360 min.

Lístok platný na jeden večer na premietania a koncerty vo štvrtok, predaj od 21:00 na vstupe do Novej Synagógy. Vstup voľný pre držiteľov cinepassov a akreditácii.

21:30 – Adela Mede + Valeriia

22:30 – Dead Janitor presents Stroke

Podujatie sa už konalo
Sprievodné podujatie
22:30
29. jún
40 min.

Dead Janitor je projekt košického producenta a sound-bendera Branislava Findríka. Projekt spája hypnotické polyrytmy oceľovo studenej elektroniky a temné industriálne perkusie. Zvuková chirurgia je slovné spojenie, ktoré azda najlepšie vystihuje prístup jeho ku komplexným melodickým štruktúram prepleteným v oscilujúcich subbasoch a strašidelných trojrozmerných artefaktoch. Dead Janitor zdieľal pódium s hviezdami elektronickej scény ako Mouse On Mars, M.E.S.H., Gazelle Twin, Wraetlic, Grischa Lichtenberger, Ekoplekz atď.

Jeho najnovší projekt Stroke je stroboskopickou meditáciou v prostredí fyzických, takmer hmatateľných hlukových textúr.

Podujatie sa už konalo
Pásmo filmovMedzinárodná súťaž krátkych animovaných filmov
10:00
30. jún
Medzinárodná súťaž krátkych animovaných filmov 3
78 min.

Tie najlepšie krátke animované filmy z celého sveta, ktoré zabojujú o ocenenie Anča Award. Tretí blok medzinárodnej súťaže je napríklad aj o tom, aké to je dať si na seba prvýkrát mejkap na verejnosti, ale aj o tom, koľko plastových sáčkov treba na zabalenie jedného banána. V tejto sekcii uvidíte postavy, ktoré konfrontujú svojich vnútorných démonov, ale aj také, ktoré hľadajú svoje rodinné korene. V sekcii sa nachádzajú filmy od profesionálov až po študentské filmy.

BLUSH – An Extraordinary Voyage
Réžia: Iiti Yli-HarjaFI15 min.2022

Osemnásťročný Fínsko-Kosovan Fatu sa so svojou podporujúcou najlepšou kamarátkou Rai, dievčaťom na autistickom spektre, vyberie na obyčajnú návštevu potravín, ktorá je rovnako stresujúca ako výlet na mesiac: prvýkrát v živote je na verejnosti nalíčený.

Headprickles
Réžia: Katarzyna MiechowiczPL8 min.2022

Film pozostáva z viac ako tucta animovaných enigramov spojených motívom uväznenia v slučke nezmyselnosti. Postavy tohto vizuálne farebného labyrintu sa snažia nájsť zmysel v nezmysle – alebo v ňom bezducho zostávajú.

The Debutante
Réžia: Elizabeth HobbsUK8 min.2022

Oduševnená slečna presvedčí hyenu z londýnskej zoo, aby sa namiesto nej zúčastnila bálu na jej počesť, plán si vyžaduje prekvapivú dávku umenia a násilia. Elizabeth Hobbsová, inšpirovaná príbehom maliarky Leonory Carringtonovej, oslavuje tento desivý príbeh maľbou a kolážou.

The Mental Aethelet
Réžia: Wednesday KimUS6 min.2022

Mentálny atlét zobrazuje vzťah medzi duševným zdravím, upratovaním, ale tiež ako cvičenie podporuje činnosť mozgu a zlepšuje duševné zdravie. Čistý domov a zdravé telo sú ukazovateľmi duševného stavu.

Armat - Արմատ
Réžia: Elodie DermangeCH12 min.2021

Elodie sa snaží zistiť niečo viac o pôvode svojej arménskej rodiny – vyspovedá otca, strýka, otcovu tetu a vypočuje si krutý príbeh, v ktorom sa násilie a neschopnosť vyjadriť lásku dedia z generácie na generáciu.

formats of failure
Réžia: Michi SchmidlAT5 min.2022

Bez klinca alebo inej veci, ktorú môžete zatĺcť, nemôžete zlyhať, ale ani uspieť. Toto digitálne predstavenie krúži okolo strachu zo zlyhania a zároveň obrovských očakávaní.

Amok
Réžia: Balázs TuraiHU14 min.2022

Po strate snúbenice a pekného vzhľadu pri nehode sa Clyde musí postaviť svojmu vnútornému démonovi.

Epicenter
Réžia: Hee-yoon HahmKR10 min.2022

Je bežný deň a vrch Buchansan pri zemetrasení rastie. Postupne, ako sa na stene deliacej svet fantázie a reality začnú objavovať jemné praskliny, si niekto začne všímať existenciu neviditeľného sveta.

Film sa už premietal
Pásmo filmovKrátke filmy zo sveta
10:00
30. jún
Krátke filmy zo sveta 2
75 min.

Výber filmov, ktoré sa iba o chlp nedostali do hlavnej súťaže. Druhý blok krátkych filmov zo sveta bude o dobrodružnej misii na výstredný ostrov, ktorý je plný pustovníkov, ale aj o zobrazovaní žien v kinematografii. Vo výbere sa nachádza intímna cesta autobusom, nočná mora o siamských dvojčatách alebo nostalgická spomienka na časy, keď sa televízne vysielanie končilo krátko pred polnocou.

Ce qui bouge est vivant
Réžia: Noémie MarsilyBE11 min.2022

Zatiaľ čo sa slimáky plazia po kuchyni, Noémie kreslí svoj autoportrét na hranici intímnosti a zvukov každodennej obyčajnosti.

Zen for TV
Réžia: Aga Jarząb, Maciek BączykPL6 min.2022

ZEN pre TV je nostalgickou spomienkou na časy, keď vysielanie končilo pár minút po polnoci. Potom sa obrazovka zmenila na čiernobielu, plnú šumu. Pri štipke predstavivosti sa v tom hluku dali vidieť kamenné zenové záhrady, ktoré trpezlivo hrabú mlčanliví mnísi.

Écorchée
Réžia: Joachim HérisséFR15 min.2022

V starom dome, stratené uprostred močiara, žijú dve zvláštne ženy, siamské dvojičky spojené jednou nohou. Raz v noci má Plamienka hrôzostrašné nočné mory, v ktorých mäso z tela jej sestry pokrýva jej vlastné telo...

가리사니
Réžia: Jin WooKR8 min.2022

Garisani - význam: Vnímanie na posudzovanie vecí. Novorodený bôžik sa vydáva na cestu po podsvetí, aby unikol svojmu osudu.

La mujer como imagen, el hombre como portador de la mirada
Réžia: Carlos VelandiaCO7 min.2022

Tváre, telá a činy sú nekonečne porovnávané. Fragmenty ženy sa spájajú a vytvárajú celok toho, čo bolo jej obrazom v dejinách kinematografie; obraz poznačený rutinnou kontrolou a zneužívaním jej tela. Krátka filmová pocta Laure Mulvey a jej prínosu k feministickej filmovej teórii.

Szemem sarka
Réžia: Domonkos ErhardtHU6 min.2022

Kútikom oka zobrazuje okamih, keď sa na krátku sekundu prepoja životy dvoch cudzích ľudí, ktorým sa stretnú pohľady.

EO DE ME
Réžia: Viktorie ŠtěpánováCZ5 min.2023

Emocionálne putovanie. Emócie sa zrkadlia v priestore a hudbe. Hudba pretavená do farieb, rytmus do strihu. EO DE ME je experimentálna vizualizácia hudby inšpirovaná emočnými zmenami.

Hermit Island
Réžia: Gábor MariaiHU17 min.2022

Na ceste domov z hrdinskej misie Cassi uviazla na záhadnom ostrove. Stretáva excentrického pustovníka a spolu sa vydávajú na cestu, aby jej našli novú loď. Nevyspytateľné hlbiny ostrova donútia Cassi prehodnotiť svoje poslanie, kým pustovník musí čeliť osobe zo svojej minulosti.

Film sa už premietal